Akupunktur Tedavisinin Uygulandığı Hastalık ve Fonksiyon Bozuklukları

Hastalık ve fonksiyon bozukluklarında akupunktur tedavisi yardımcı tedavi yöntemi olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün de kabul ettiği pek çok hastalık ve fonksiyon bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Hastalık ve fonksiyon bozukluklarını ortadan kaldırmak amacıyla yararlanılan akupunktur tedavisi ayrıca farklı pek çok hastalığın yan etkileri ile mücadele edilmesinde etkili sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Akupunktur ile iyileştirilebilen hastalık ve fonksiyon bozukluklarını;

 • Nörolojik,
 • Romatizmal,
 • Hormonal,
 • Solunum yolları,
 • Jinekolojik,
 • Kalp – Damar sistemi
 • Psikolojik,
 • Ağız, göz ve kulak

Şikayetleri altında gruplandırmak mümkündür. Ülkemizde yaygın olarak ağrı ile mücadele ve zayıflama yöntemi olarak tercih edilen akupunkturun obeziteden sigarayı bırakmaya kadar pek çok hastalık ve fonksiyon bozukluklarında etkileri bulunmaktadır. Ağrı kontrolü ile birlikte akupunktur tedavisinin kullanıldığı tüm hastalık ve fonksiyon bozuklukları hakkında yapılan araştırmalara bağlı olarak akupunktur hakkında bilginin artması ile oluşacak farkındalık akupunktur uygulamasını yaygınlaştırarak tedavisinin olmadığı düşünülen pek çok hastalığın akupunktur ile tedavi edilebildiğine ülkemizde de şahit olunacaktır.

Akupunktur Nedir?

Akupunkturun anlamı geleneksel ve doğal bir tedavi yönteminden bahsetmektedir. Uzak Doğu’da yaklaşık 3.000 yıllık geçmişe sahip akupunktur tedavisi, Eski Çin’den tüm Dünya’ya açılarak pek çok tıp uygulaması altında yerini almaktadır. Latince kökenli bir kelime olan akupunktur iğne ve batırma anlamlarına gelen “actus” ve “puncture” kelimelerinden meydana gelmektedir. Akupunktur noktaları olarak bilinen ve vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan 2.000’i aşkın nokta arasından seçilen belirli bölgelere iğne batırılması şeklinde uygulanmaktadır.

Akupunktur tedavisi klasik iğne batırmanın yanında lazer, ses dalgası, basınç, ısı ve elektro – akupunktur adı verilen ve akupunktur noktaları üzerine farklı yöntemlerle uygulanan seçeneklere sahiptir. Özellikle çocuklarda iğne korkusu sebebiyle akupunktur tedavisinden uzak durulmasını önleyen bu yöntemler halen araştırılmaya geliştirilmeye devam edilirken vücut, kulak, burun, el, ayak ve yüz bölgelerinde yer alan akupunktur noktaları üzerine uygulamaları gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Akupunktur yöntemleri ile uyarılan akupunktur noktaları vücudun enerjisini düzenleyerek kendisini iyileştirme gücünü aktive etmektedir. Vücut sistemleri, hormonal sistem ve beynin uyarılması suretiyle gerçekleşen akupunktur etkileri ile pek çok hastalık ve fonksiyon bozuklukları doğal ve başarılı bir yöntem ile tedavi edilebilmektedir.

Akupunkturun Faydaları Nedir?

Akupunkturun yararları hastalık ve fonksiyonları iyileştiren pek çok faydayı içermektedir. Vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü harekete geçirerek herhangi bir kimyasala ihtiyaç duyulmadan tedavinin gerçekleştirildiği akupunkturda yöntemin doğal oluşu sebebi ile hastalarda özel durumlar haricinde herhangi bir yan etki gerçekleşmemektedir. Özellikle ilaç tedavilerinin alternatifi ve tamamlayıcısı olarak tercih edilen akupunktur hastalık ve fonksiyon bozukluklarını iyileştirmenin yanında ilaç tedavisinin yan etkilerini yatıştırmada etkin bir yöntemdir. Akupunktur yaptırmanın faydaları ise aşağıdaki şekilde özetlenebilmektedir:

 • Yan etki içermeyen alternatif ve tamamlayıcı bir tedavi sürdürülebilir.
 • Vücut bağışıklık sistemi güçlenir.
 • Metabolizma hızlanarak iştah azalır.
 • Daha uzun süre tokluk hissedilir.
 • Sigara, alkol ve ilaç bağımlılıkları bırakılır.
 • Vücut yağ dağılımı düzenlenerek kilo verme sürecinde daha kolay form tutulur.
 • Duygusal sistem güçlendirilerek psikolojik rahatsızlıklar giderilir.
 • Ağrı kontrolü sağlanır.
 • Kilo verme işlemi kolaylaşır.

Akupunktur Kimlere Uygulanmaz?

Akupunkturun yapılamadığı kişiler bazı özel durumların yaşandığı kişilerle sınırlıdır. Uzmanlar tarafından da yan etki göstermesi sebebiyle;

 • Kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarında,
 • Kan sulandırıcı tedavisi gören hastalarda,
 • Kalp pili kullananlarda

Akupunktur tedavisi uygulanmamaktadır.

Akupunktur Etkisi Ne Zaman Başlar?

Akupunktur etkilerinin görülmesi uygulanan seans sonrasında gözlenmeye başlamaktadır. Akupunktur noktalarının uyarılması ile birlikte öncelikle sübjektif etki olarak gerginlik, baskı, ısı artışı ve acı şeklinde gerçekleşen akupunkturun etkileri ilgili mekanizmaların çalışmaya başladığını göstermektedir. Her tamamlanan seansla birlikte etkilerinin artarak devam ettiği akupunkturda istenen etkilere ilk seansla birlikte gözlenmeye başlayan etkiler ortalama on seans sonunda tamamen gözlemlenebilir.

Akupunkturun Yan Etkileri Nelerdir?

Akupunktur uygulamasının yan etkileri her vakada gözlemlenmeyen ve sadece bazı hassasiyetlere sahip hastalarda kısa süreli olarak gerçekleşen iğne ve lazer uygulaması kaynaklı bazı komplikasyonlar gerçekleşebilmektedir. İlgili yan etkiler hasta hassasiyetine göre gerçekleşebilirken akupunktur noktalarında görülebilen;

 • Yanma,
 • Acı,
 • Kızarıklık,
 • Morluk

Şeklinde gerçekleşmektedir. Gözlenmesi halinde akupunktur uzmanı tarafından ilgili etkilere müdahale edilerek hasta takibe alınmaktadır.

Akupunktur Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Akupunkturun iyi geldiği rahatsızlıklar Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmış ve tedavilerinde akupunkturun kullanılabileceğinin belirtildiği uzun bir listeden oluşmaktadır. Farklı pek çok sistemde meydana gelen aşağıdaki rahatsızlıkların ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde akupunkturdan destekleyici tedavi olarak yararlanarak iyileşme sürecinde ciddi ilerlemeler kaydedilmektedir:

 • Kalp ve Damar Hastalıkları: Hipertansiyon, damar sertliği ve hipotansiyon
 • Solunum Yolları Hastalıkları: Akut ve alerjik rinit, astım, bronşit, soğuk algınlığı, sinüzit ve grip
 • Psikolojik Hastalıklar: Depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve panik atak
 • Romatizmal Hastalıklar: Bel fıtığı, boyun fıtığı, bel ağrısı, sırt ağrısı, siyatik, tenisçi dirseği ve romatizma
 • Hormonal Hastalıklar: Diyabet, kısırlık ve guatr
 • Gastrointestinal Hastalıkları: İshal, kabızlık, dizanteri, gastrit, kolit ve ülser
 • Deri Hastalıkları: Zona, sedef ve saç dökülmesi
 • Ağız, Göz ve Kulak Hastalıkları: Ağız yaraları, diş eti iltihabı, katarakt, göz tembelliği, şaşılık ve kulak çınlaması
 • Jinekolojik Hastalıklar: Adet sancısı, adet düzensizliği, menopoz etkileri ve iktidarsızlık
 • Nörolojik Hastalıklar: Migren, yüz felci ve yatak ıslatma

Akupunktur İle Obezite Tedavisi

Akupunktur ve Obezite arasında aralarında ülkemizin de bulunduğu pek çok ülkede başarılı uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Akupunkturun kilo kontrol süreci üzerindeki etkileri kullanılarak Obezite tedavisi gören her yaştan kişiye akupunktur ile destek verilmektedir. Sadece diyet ve egzersiz programı uygulanarak verilen Obezite ile mücadeleye göre akupunkturun da dahil edilerek verilen Obezite ile mücadelenin gerisinde kaldığı pek çok klinik araştırma ile ispatlanmıştır.

Mutluluk hormonlarının diyet ve fiziksel aktivite sırasında enerji verici ve diyetin zor etkileri ile başa çıkmada yardımcı olmasının yanında yağ yakım işlemini hızlandırma ve yağ dağılımını düzenleme etkileri akupunkturun Obezite tedavisindeki en önemli etkileridir. Akupunktur ile ayrıca tokluk hissinin daha uzun süre hissedilmesi, metabolizmanın hızlanmasına karşın iştahı azaltıcı etkileri ile birlikte diyet programlarının daha kolay uygulanabilir hale gelmesi sağlanmaktadır. Obezite ve kilo kontrol süreçlerinde akupunkturdan yararlanılarak zorlu süreçte daha hızlı sonuç alınabilmektedir.

Akupunktur İle Ağrı Tedavisi

Ağrı tedavisinde akupunktur etkilerinden endorfin hormonunun artan salgısı morfin etkisi görerek kişinin sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. Akupunktur ayrıca beyin işlevine etki ederek ağrı kontrolünü yapılabilir hale getirmektedir. Akupunkturun ağrı tedavi uygulamasında bilinen etkilerinden tüm Dünya ile birlikte ülkemizde de yararlanılırken;

 • Baş ağrısı,
 • Migren,
 • Kas ağrıları,
 • Bel ve boyun ağrısı,
 • Sırt ağrısı

Şikayetlerinde akupunktur ile ağrı şiddetinin azaltılabildiği etkili tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Akupunkturun doğal bir tedavi yöntemi olması ağrı kesici kullanamayan hastalarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak öne çıkmasına sebep olurken herhangi bir yan etki içermeden kronik ağrılar dahil olmak üzere tüm ağrıların tedavisinde akupunkturdan faydalanılabilmektedir.

Akupunktur İle Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde akupunktur stres azaltıcı ve moral verici etkileri ile özellikle anne adaylarında gözlemlenen olumsuz etkileri ortadan kaldırarak önemli mesafe kat edilmesine yardımcı olmaktadır. Aşırı stres kaynaklı olarak döllenmiş yumurtanın rahme tutunması zorlaşırken akupunktur ile stres uzaklaştırılarak tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması sağlanabilmektedir.

Anne adayları için zor ve stres dolu bu süreçte akupunktur desteği alınarak başarıya ulaşan pek çok başarılı tüp bebek tedavisi bulunmaktadır. Ülkemizde henüz tüp bebek tedavilerinde akupunktur desteği yaygınlaşmamış olsa da tüm Dünya’da akupunkturun stres azaltıcı ve duygusal olarak kişileri güçlendirici etkilerinden faydalanılarak tüp bebek tedavilerinde tamamlayıcı tedavi olarak akupunktur kullanılmaktadır.

Akupunktur İle Sigarayı Bırakma

Sigara bırakmada akupunktur büyük ilerleme kaydedilmesine yardımcı olmakta olup ülkemizde de akupunktur uygulaması ile sigara bırakma seansları uygulanmaktadır. Sigarayı bırakmanın en zor olduğu ilk haftalarda nikotin noksanlığı sebebiyle içine düşülen zor durumla mücadele etmeyi kolaylaştıran akupunktur, kişinin irade gücünün de etkisiyle sigaranın kolayca bırakılmasın önemli katkılar sağlamaktadır.

Akupunktur ile sigara bırakma seanslarının başarılı olabilmesi için bağımlılık sahibi hastanın da sigarayı gerçekten bırakmak istemesi ve çevresi tarafından tedavi sürecinde kendisine yardımcı olması gereklidir. Akupunkturun nikotin eksikliği ile savaşma etkisi ile birlikte sigara bırakma sürecinde tavsiye edilen bol su tüketimini teşvik edici etkilerinden yararlanılarak sigara bağımlılığından tamamen kurtulmak mümkündür.

Sigaranın ilk haftasında zorluk kısmı atlatıldıktan sonra psikoloji üzerindeki akupunktur etkileri yeniden sigaraya dönme ihtimalini zayıflatmaktadır. Akupunktur ayrıca;

 • Nikotinin vücuttan daha hızlı atılımını sağlama,
 • Oksijensiz kalarak hasar gören dokuları iyileştirme,
 • Nikotin isteğini ortadan kaldırma

Etkileri ile sigara bırakma sürecine pek çok yönden katkı sağlamaktadır. Pek çok sigarayı bırakan kişinin ortak şikayet olarak aktardıkları sigaraya yeniden başlama eğilimiyle de mücadele edebilmek için akupunktur ile sigarayı bırakma seanslarından faydalanılarak ortalama 2 ila 8 seans sonunda bağımlılıktan tamamen kurtulmak mümkündür.

Akupunktur İle Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisinde akupunktur ülkemizde de son yıllarda popülerliği artan bir uygulamadır. Depresyonda uygulanan ilaç tedavisi ile birlikte akupunktur tedavisi tamamlayıcı desteğini sunarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesine ve depresyondan daha kısa sürede çıkmasına yardımcı olmaktadır. En zorlu depresyon vakalarında akupunktur ile daha kolay iyileşme gerçekleştirilirken pek çok kişi yan etkileri ve yüksek maliyeti sebebiyle depresyonla mücadele için tek başına akupunktur tedavisinden faydalanmaktadır.

ABD ve Avrupa’da her yıl milyonlarca depresyon vakasının akupunktur ile tedavi edildiği bilinmektedir. Ülkemizde de yaygınlaşan depresyonla mücadelede akupunktur uygulamalarının depresyonla mücadele yanında ilaç tedavisinin yan etkilerini de ortadan kaldırarak tamamlayıcı tedavi yöntemleri arasında en etkili doğal yöntem olarak yararlanma şansını meydana getirmektedir. İştahsızlık, uykusuzluk, aşırı yeme isteği, sigara ve alkol bağımlılığı, sinirlilik, vb. depresyon ilaçları yan etkileri akupunktur ile ortadan kaldırılarak hastanın dilerse ilaç tedavisine devam ederek daha kısa sürede depresyondan çıkabilmesine yardımcı olmaktadır.

Akupunktur İle Uykusuzluk Tedavisi

Uykusuzluk tedavisinde akupunktur gerek depresyon kaynaklı, gerek farklı sebeplerden ortaya çıkan vakalarda oldukça kullanışlı bir alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Vücut ve kulak bölgesinde bulunan akupunktur noktaları iğne veya lazer ile uyarılarak her yaştan uykusuzluk şikayeti çeken hastaların uykusuzluk sorunu ortadan kaldırılarak uyku düzenlerini sağlamaları kolaylaştırılmaktadır.

Uykusuzluk problemleri altında psikolojik etkiler yatmaktadır. Akupunkturun psikolojik vakalarda gösterdiği başarıdan yola çıkılarak uykusuzluk problemi sebepleri öğrenilmesi ardından doğru noktalar uyarılarak ortadan kaldırılmaktadır. Akupunktur sonrası güçlendirilen hastanın duygusal ve psikolojik direnci sonrası belirlenen (ortalama 8 ila 10 seans) seans sonunda uykusuzluk problemi ortadan kaldırılabilmektedir.