Akustik dalgalarla tedavi selülitle mücadelede etkili sonuçlar veren popüler bir uygulamadır. Şarkıcı Madonna tarafından ilk kez kullanılan ve kısa sürede alınan başarılı sonuçların etkisiyle hızla yayınlanan akustik dalga tedavisi selülitle mücadelenin yanında vücuda şekil veren sonuçları ile bölgesel zayıflamada kullanılan ameliyatsız yöntemler arasında yerini aldı. Kalça, kol ve bacak gibi incelmenin çok zor olduğu bölgelerde ses dalgaları ile etkili sonuçlar veren akustik dalga tedavisi;

 • Vücut şekillendirme,
 • Kalçalarda sıkılaşma ve toparlanma,
 • Bacaklarda sıkılaşma,
 • Cilt pürüzsüzlüğü sağlama

Amaçları için uygulanabilmektedir. Doğal bir tedavi yöntemi olmasının avantajları ile herhangi bir yan etkinin gözlenmediği akustik dalga tedavisi sınırlı sayıda hastalık ve özel durum sahibi bireyler dışında herkeste güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir.

AWT Nasıl Uygulanır?

AWT uygulaması vücutta yer alan ve uygulamanın ana hedefinde bulunan yağ dokularının direncini kaybettirmeye yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Özel el cihazı yardımı ile deri altında yer alan yağ hücrelerine gönderilen akustik şok dalgalarının yağ hücrelerini ısıtıcı etkisinden yararlanılarak yağ hücrelerinin direnci kaybettirilerek kötü görüntüleri ortadan kaldırılır. Geçmiş yıllarda akustik şok dalgası kullanılarak böbrek taşlarının kırılması ve kas – tendon bozukluklarının tedavi edilmesi başarılı operasyonlarla gerçekleştirilirken, Madonna ile birlikte akustik şok dalgaları selülitleri yok etme ve bölgesel incelmeyi sağlama tedavilerinde kullanım alanı bulmayı başardı.

Herhangi bir acı ve ağrı hissettirmeyen AWT uygulamasında ilk muayenede belirlenen tedavi planı doğrultusunda seçilen uygulama bölgelerine özel jel sürülerek uygulamaya hazırlanır. El cihazı jel sürülmesinin ardından kullanılarak uygulama bölgelerinin üzerinde masaj uygulamasına benzer şekilde uygulanarak sorunlu bölgelere akustik şok dalgalarını gönderir. Akustik şok dalgalarının sorunlu bölgelerde bulunan yağ hücreleri üzerine basınç ve ısı enerjisi etkisi sebebiyle yağ hücrelerinin direnci kaybolarak bulundukları bölgelerdeki kötü görüntüye ve birikintiye sebep olan görünümlerini kaybederler.

AWT Nasıl Etki Eder?

AWT’nin etki mekanizması özel el cihazı aracılığıyla gönderilen akustik şok dalgaları ile harekete geçmektedir. Özel el cihazı ile gönderilen akustik şok dalgaları ortam basıncından daha yüksek basınç değerine sahip olup doğrudan uygulama bölgesinde bulunan yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlamaktadır. Isı enerjisinin etkisiyle yağ hücrelerinin direnci kırılarak parçalanması ardından parçalanma artıkları lenfatik ve kan dolaşımı sistemleri ile ortamdan uzaklaştırılarak uygulama bölgesinde olan kötü görüntünün kaybolması sağlanır.

Vücut şekillendirme, selülitleri yok etme, kalça sıkılaştırma ve toparlama gibi pek çok faydasının bulunduğu AWT uygulamasında kullanılan şok dalgaları tedavinin;

 • Cilt elastikiyetinin artırılarak sıkılaşmasını,
 • Selülit ana nedenlerinin çözülerek selülitlerin yok edilmesini,
 • Yağ hücrelerinin zarlarında geçirgenliği artırarak hücre içi yağların serbestleştirilmesini,
 • Kasları uyararak kondisyonunun artırılmasını,
 • Metabolizma hızının artırılarak kilo vermenin hızlandırılmasını,
 • Kan ve lenfatik dolaşım sisteminin güçlendirilmesini

Sağlayan etki mekanizmalarının gözlenmesinde payı büyüktür. Zayıflama, bölgesel incelme, inatçı yağlardan kurtulma ve sıkılaşma ihtiyaçlarında AWT tedavisi ile arzu edilen görüntüye güvenle ulaşılabilmektedir.

AWT Kullanım Alanları Nelerdir?

AWT’nin kullanım alanları birikmiş yağ kaynaklı kötü görüntünün oluştuğu tüm vücut bölgeleri olarak özetlenebilir. AWT tedavisi aracılığıyla;

 • Selülit tedavisi,
 • Kırışıklık tedavisi,
 • Gebelik sonrası oluşan çatlakların tedavisi,
 • Liposuction uygulaması sonrasında iyileşme sürecinin hızlandırılması,
 • Cilt ve bağ dokularının sıkılaştırılması

Hedeflerine ulaşılabilmektedir.

Selülit Neden Oluşur?

Selülit oluşma nedenleri beslenme ve yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak gerçekleşen farklı pek çok nedenden kaynaklanmaktadır. Yağ hücrelerinin genişlemesi ve cilt yüzeyine doğru çıkıntılar yapması şeklinde meydana gelen selülit kadınların %80’inde görülebilmektedir. Kadınların erkeklere göre farklı olarak daha fazla yağ hücresine sahip olması ve gebelik döneminde ilgili yağ hücrelerinin enerji kaynağı olarak işlev görmesi kadınların erkeklere göre neden selülite yatkın olduğunu açıklamaktadır. Selülitin oluşma nedenleri olarak aşağıdaki faktörler gösterilebilir:

 • Genetik Faktörler: Metabolizma hızı, vücut yağ dağılımı, vb. kişisel özellikler genetik faktörlere göre gerçekleşmektedir. İlgili kriterler selülit oluşma nedenleri olarak ön plana çıkmakla birlikte genetik yatkınlığın selülit nedenleri arasında yer olma sebebi olarak gösterilmektedir.
 • İlerleyen Yaş: İlerleyen yaşla birlikte deride meydana gelen gevşemeler ve esneklik kayıpları cilt altında depolanan yağların ortaya çıkmasına ve selülit oluşmasına neden olmaktadır.
 • Hormonal Faktörler: Kan akışını etkilemesi, kolajen üretimini düşürmesi, vb. etkileri sebebiyle vücut tarafından üretilen hormonların selülit üretimine etkisi bulunmaktadır. Östrojen, tiroid, insülin ve noradrenalin selülit üretebilen hormonlar olarak bilinmektedir.
 • Stres: Hormonal sistemi etkilemesi nedeniyle stres selülite dolaylı yoldan neden olabilmektedir. Stres dönemlerinde üretimi ardan adrenalin ve noradrenalin hormonları selülite neden olmaktadır.
 • Beslenme Alışkanlıkları: Fazla yağ, karbonhidrat ve tuz tüketimi kilo almaya, kilo almak da selülite neden olmaktadır.
 • Hareketsiz Yaşantı: Düzenli egzersiz yapmayan ve gün içi az hareket eden kadınlarda selülit oluşumuna daha sık rastlanmaktadır. Alınan kalorilerin yakılamamasına neden olan hareketsiz yaşantı kilo alımına ve yağlanmaya neden olarak selülit oluşumu ile sonuçlanır.
 • Sigara ve Alkol Kullanımı: Sigara ve alkol kullanımı gerek derideki elastikiyet kaybına neden olması, gerek alkol kaynaklı olarak kilo alımını ve kolajen üretiminin azalması selülit oluşumu meydana getirmektedir.

Selülit Tedavisinde AWT

AWT ile selülit tedavisi selülitin iki nedeni üzerinde elde edilen etkiler sonucu başarıya ulaşmaktadır. Selülitin neden olduğu görüntüyü tamamen yok edebilen AWT ilgili etkiyi akustik şok dalgalarının fibrözseptaların parçalanarak yok edilebilmesine borçludur. Fibrözseptalar bağ dokuları arasında bulunan ve selülite görünümünü veren tümsek ve çukurların oluşmasına neden olurlar. AWT ile fibrözseptalar yok edilerek selülitin neden olduğu portakal kabuğuna benzer kötü görüntü ortadan kaldırılabilmektedir. Fibrözseptalarla birlikte akustik şok dalgalar selülit bölgesinde bulunan yağ hücrelerini parçalamakta ve içerisinde bulunan serbest radikalleri ve gliserolleri meydana çıkartarak yok etmektedir.

Özel AWT el cihazı aracılığıyla yaklaşık 1500 m/sn hızla oluşturulan akustik şok dalgaları dokulara herhangi bir zarar vermeden deri altına gönderilerek herhangi bir kimyasal, vakum, vb. farklı yöntem kullanılmasına gerek kalmaksızın selülit oluşumuna neden olan;

 • Derideki gevşeklik ve esneklik kaybı,
 • Yağ doku ve deri arasında yer alan bağların aşırı gerginliği,
 • Yüzeysel dokularda meydana gelen aşırı şişlik,
 • Sorunlu bölgedeki kan ve lenf akımının yavaşlayarak sıvı birikimine neden olması

Sorunları ortadan kaldırılmaktadır. İlgili etkileri sebebiyle AWT gerek klinik uygulamalar gerek bilimsel araştırmalar tarafından selülit tedavilerinde etkili bir yöntem olarak pek çok kez kendini ispat etmiş doğal bir tedavi yöntemidir. Tedavisi mümkün olmayan rahatsızlık olarak bilinen selülitten kurtulmak için AWT uygulamasını tercih ederek birkaç seans sonrasında selülit görünümünüz hafifletilebilir, pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bölgesel İncelmede AWT

AWT ile bölgesel incelme yağ hücrelerinin direncinin kaybolarak parçalanması ve derideki gevşekliğin azalarak cildin sıkılaşmasının sağlanmasına bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Kol, bacak, basen ve kalçada meydana gelen selülitlere yönelik olarak uygulanan AWT ile ilgili bölgelerdeki yağların parçalanması ve sıkılaşmasına bağlı olarak fit bir görünüm elde edilebilmektedir.

Bölgesel yağlanmanın iki sebebi olarak karşılaşılan ödem ve yağ birikmesi sorunları AWT uygulaması sırasında akustik şok dalgalarının etkisi ile parçalanarak sorunun kaynağı ortadan kaldırılabilmektedir. Sorunlu bölge üzerinde parçalanan ve kan – lenfatik sistem aracılığıyla sorunlu bölgeden uzaklaştırılan su ve yağ kaynaklı birikmelerden kaynaklı olarak gerçekleşen bölgesel incelme tedavi sonrası beslenmeye dikkat edilmesi ve bol su tüketilmesi halinde kalıcı etki sağlamaktadır. Dengeli beslenme ve egzersizler programları ile gerçekleştirilen kilo verme süreçlerinde bölgesel yağlardan kurtularak sıkı ve fit bir görünüm elde edilmesi için AWT uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

AWT Zararlı Mıdır?

AWT uygulamasının zararları bulunmamaktadır. AWT doğal bir uygulamadır ve AWT uygulamasını yaptırması için sakıncası bulunan grup dışında gerçekleştirilen uygulamalarda tedavi sırasında gönderilen akustik şok dalgaları ses kaynaklı olup doğrudan deri altına gönderilmekte ve tedavi sırasında ve sonrasında deride herhangi bir yan etki ve tedavi kaynaklı doku hasarı meydana gelmemektedir.

AWT Kimlere Uygulanabilir?

AWT yaptırabilecek kişiler için özel durum ve hastalık sahipleri dışında kalan kişiler için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Selülitlerinden ve bölgesel yağlarından şikayetçi olan ve AWT yaptırması için herhangi bir engel taşımayan herkes AWT uygulamasından yararlanarak şikayetlerinden doğal bir şekilde kalıcı olarak kurtulabilirler.

AWT Kimlere Uygulanmaz?

AWT yaptıramayacak kişiler özel durum ve bazı hastalıklara yakalanmış kişileri içermektedir. AWT tedavisi sırasında kullanılan akustik şok dalgaları ilgili grupta yer alan kişilerin sağlıklı ve özel durumları üzerinde riskleri bulunmaktadır. Tedaviden yararlanılması için yapılan başvuruda tedaviyi gerçekleştirecek uzman tarafından kişinin aşağıda listelenen gruba ait olup olmaması kontrol edilir ve grupta yer alması halinde AWT uygulaması talebi reddedilir:

 • Hamilelik dönemi
 • Emzirme dönemi
 • Karaciğer ve böbrek yetmezliği
 • Uygulama alanında iltihaplı bir hastalık veya yarası olan kişiler
 • Kalp – damar hastaları
 • Kalp pili kullananlar
 • Bacak bölgesinde filebit ve derin venöz trombozu bulunan kişiler
 • Diyabet hastaları
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan kanama bozukluğu hastaları
 • Bacaklarında bulunan varisler için cerrahi müdahale yapılmış kişiler

AWT Kaç Seans Uygulanır?

AWT toplam seans sayısı için net olarak verilebilecek sabit uygulama seans sayısı bulunmamakla birlikte yaygın olarak 6 ile 12 seanslık AWT uygulamalarının selülit tedavileri ve bölgesel zayıflamalarda gerçekleştirilebildiği genelleştirilebilir. Bölgesel yağ veya selülit sebebiyle AWT uygulamasından yararlanmak isteyen kişilere yapılan muayene sırasında;

 • Uygulamanın yapılacağı bölge,
 • Uygulama bölgelerindeki yağ oranı,
 • Uygulama bölgelerindeki tonus kaybı

Gibi değişkenler seans sayısını belirlemektedir.

AWT Seans Araları Ne Kadar?

AWT uygulamasında seans aralıkları haftada 2-3 kez olmak üzere planlanmalıdır. Toplam seanslar bittikten 1 ay sonra ikinci paket uygulamasına başlanabilir.

AWT Sürecinde Nelere Dikkat Edilir?

AWT uygulamasında dikkat edilecekler için uygulama öncesi ve uygulama sonrası olarak iki farklı kriter belirlenebilir. Uygulamayı gerçekleştirecek olan uzman tarafından uygulamaya gelineceği gün 3 litre su tüketilmesi tavsiye edilecek olup uygulama sonrasında;

 • Seans aralarında her gün en az 3 litre su tüketilmeye devam edilmesi,
 • Her gün en az 20 dakika yürüyüş yapılması,
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanılmaması

Hususlarına dikkat edilmesi konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Akustik Dalga Tedavisi Fiyatları

Akustik dalga tedavisinin ücreti için sabit bir fiyat bulunmamaktadır. AWT uygulaması yararlanacak olan kişinin;

 • Hangi bölgelere uygulama yaptırmak istediği,
 • İstediği bölgelerdeki yağ oranları,
 • Toplamda kaç seans AWT uygulamasının yapılacağı

Gibi isteklerine bağlı olarak ücretlendirmede farklılıklar meydana gelmektedir. En doğru fiyatlandırma için AWT uygulaması yapan kliniklerden yapılan muayene sonrası bilgi alınması gereklidir.