Obezite ve Akupunktur

Obezite tedavisinde akupunktur tamamlayıcı tedavi olarak uygulanabilen ve sağladığı avantajlar ile kilo kontrol süreci başarısını artıran önemli bir yöntemdir. Obezite tedavisinde akupunkturdan yararlanılarak hastanın moral seviyesinden Obezite sebebi pek çok alışkanlığını terk etmesine kadar sayısız etkiden faydalanılarak diyet ve sporla birlikte akupunkturun kullanılması Obezite tedavilerinin başarı şansını yükseltmektedir.

 • Mutluluk hormonları salgısının hızlandırılması,
 • İştahın kesilmesi,
 • Bağımlılıkların terk edilmesi,
 • Uykusuzluğun tedavi edilmesi,
 • Metabolizmanın hızlandırılması,
 • Uzun süreli tokluk hissinin yaşanması

Akupunktur ile elde edilen etkiler olup Obezite tedavisinde ilgili etkilerin gücü belirleyici rol oynamaktadır. Çocukluk dönemine kadar inen Obezite görülme yaşı düşünüldüğünde Obezite ile mücadelede akupunkturun mutlaka var olması ve akupunktur uzmanı eşliğinde Obezite ile savaşılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. 3.000 yıllık tarihi ile kadim tedavi yöntemleri arasında yer alan akupunktur hakkında kısa bilgilendirmeler ardından Obezite ile verilen mücadelede akupunkturun sihirli etkileri üzerinde durulabilir.

Akupunktur Nedir?

Akupunktur kavramı aralarında Obezitenin de yer aldığı pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan yardımcı tedavi yöntemini tanımlamaktadır. Tarihi 3.000 yıl öncesine dayanan akupunktur kelime anlamı olarak iğne anlamına gelen “acus” ve batırmak anlamına gelen “puncture” Latince kelimelerinden ismini almaktadır. Vücut enerjisi ve sinirsel sistemini özel noktalardan yapılan uyarılarla harekete geçirilerek şikayetler için vücudun kendi kendine mücadele edebilme gücünü hareketlendirmeyi amaçlayan akupunktur Eski Çin’de keşfedilen ve günümüzde geliştirilmeye devam edilen etkili bir yardımcı tedavi yöntemidir.

Tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak ağrı, bağımlılık ve psikolojik kaynaklı rahatsızlıkların yanında kas – iskelete ve bağışıklık sistemi üzerinde etkili sonuçlar alınmasında etkili olan akupunktur uygulaması kilo verme ve kilo kontrolüne yardımcı etkileri ile Obezite ile mücadele amacıyla diyet ve düzenli egzersiz programlarıyla birlikte uygulanarak etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Obezite ile mücadelede akupunktur uzmanı ile verilen dirsek dirseğe temasla gerçekleştirilmesi halinde Obezite kısa sürede yenilgiye uğratılarak hastanın sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması ve form tutması kolaylaşmaktadır.

Akupunktur Nasıl Uygulanır?

Akupunkturun uygulanışı iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada hasta ile doktorun tanıştığı ve doktorun hastayı ve şikayetlerini yakından tanıması sağlanmaktadır. Özellikle Obezite gibi uzun soluklu tedavi süreçlerinde doktorun hastayı iyi tanıması, alışkanlıklarını bilmesi ve yapabileceklerinin sınırlarını öğrenmesi son derece önemlidir. Sohbet ve fiziksel muayene ile geçen ilk aşamada doktor hastanın şikayetlerinin tanısını yapmakla birlikte sürdürdüğü tedavi hakkında fikir edinerek uygulayacağı akupunktur seanslarını ve akupunktur uygulamasında hangi noktaların kullanılacağını belirleyerek uygulama safhasına eksiksiz bir şekilde kendisini ve hastayı hazırlar.

Hasta ile akupunktur uzmanının birbirleri hakkında detaylı bilgi edindikleri ve Obezite hastasının geçirdiği tedavi süreci hakkında uzman doktorun yeterli bilgiyi edinmesi ardından akupunktur uygulamasının planlaması yapılarak uygulamanın gerçekleştirileceği ikinci aşamaya geçiş yapılır. Akupunktur uzmanı tarafından tedavi öncesi yerine getirilmesi istenen hususlara dikkat ederek tedaviye gelen hastaya belirlenmiş akupunktur noktalarına yapılmak üzere iğne, lazer veya diğer uyaranlar kullanılarak seanslar uygulanır. Hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olarak seans sayısı ve seans araları belirlenerek tüm seanslar tamamlanana kadar akupunktur uygulaması tekrarlanır. Akupunktur uzmanı ile dirsek teması olacak şekilde ilerleyen Obezite tedavi sürecinde akupunktur desteğine yeniden ihtiyaç duyulması halinde seanslar tekrarlanarak Obezite tedavisine destek olunmaya devam edilerek mücadele etkin bir şekilde başarılı sonuç alınana kadar sürdürülür.

Akupunktur seansları konusunda da kısaca değinmek gerekirse uygulanacak olan tedavi seansları hastanın ve hastalığın seyrine bağlı olarak 5 ila 7 gün aralıklarla toplamda 3 veya 30 seans olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Seans sayısı ve seans aralıkları diyet ve egzersiz programlarından alınan sonuçlara göre revize edilerek vücut ve kulak akupunkturu şeklinde uygulanmaktadır. Bazı hastalarda ise Obezite tedavilerinde sadece kulak akupunkturu ile destek olunabilmektedir.

Akupunktur Hangi Yaş Grubuna Uygulanabilir?

Akupunkturun uygulanabileceği yaş grubu Obezite gibi akupunktur tedavisi ile mücadelenin kolaylaştığı hastalıkların çocuklu çağlarda görülme sıklığının artması sonrası önem kazanmaktadır. Akupunkturun doğal bir tedavi yöntemi olması ve herhangi bir kimyasal madde uygulamasının tedavinin hiçbir safhasında kullanılmaması akupunkturu her yaş grubuna uygun tedavi yöntemlerinden birisi haline getirmektedir. Çocuk Obezler başta olmak üzere akupunktur uygulamaları ile ciddi boyutlara ulaşan ve çocukluk yaşlarına inen hastalıkların tedavi edilmesi kolaylaşmaktadır.

Çocuklara uygulanan akupunktur yöntemlerinde iğne korkusu sebebiyle akupunktur olmak istemeyen çocuklar için akupunktur iğnesi yerine lazer kullanarak tedavi gerçekleştirilmektedir. Yaygın olarak kulak akupunkturu şeklinde uygulanan lazer akupunkturunda özel noktaların uyarılması için iğne yerine lazer kullanılarak iğne ile elde edilen etkileşim sağlanabilmektedir. Lazer ile uygulama çocukların da iğne korkusu sebebiyle akupunktur olmama isteklerini yenmelerine ve Obezite ile etkin mücadele edebilmelerine olanak tanıyarak çocuk obezlerin tedavisinde etkili bir yöntem elde edilmesine sebep olur.

Akupunktur Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Akupunkturun uygun olmadığı durumlar alternatif tedavi yöntemlerinin pek çoğunun riskli olduğu bazı özel durumlarla benzerlik göstermektedir. İlgili özel durumlar akupunktur tedavisinin risklerini artırması nedeniyle uzmanlarca aşağıda yer alan özel durumlara sahip hastaların akupunktur tedavisinden yararlanmalarına sıcak bakılmamaktadır:

 • Hamilelik ve emzirme dönemi
 • Ameliyat olması gereken hastalığa sahip kişiler
 • Kan sulandırıcı ilaç tedavisi olan kişiler
 • Radyoterapi ve kemoterapi gören kanser hastaları
 • Kalp pili kullanan kalp hastaları

Akupunktur Zayıflatır Mı?

Akupunkturla zayıflamak tamamlayıcı olarak akupunktur tedavisinin kullanıldığı vakalar için geçerli bir tanıdır. Obezite gibi etkin mücadele gerektiren hastalıklarda diyet ve düzenli egzersiz gerektiren hastalıklarda akupunktur tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak kullanılarak mücadeleyi kolaylaştırma ve kilo vermenin önündeki engelleri kaldırma konusunda etkili sonuçlara sahiptir. Düzenli ve düşük kalorili beslenme diyet programları ile birlikte düzenli egzersizler uygulayan Obezite hastaları akupunktur tedavisinden destek alarak;

 • Obezite ile mücadele döneminde kilo verme zorluğunu yenecek moral ve motivasyon kazanma,
 • Daha uzun süreli tokluk hissi kazanarak atıştırma ve sık yemek yeme alışkanlığını bırakabilme,
 • İştahı azalarak daha az besin maddesi ile beslenme ihtiyacını giderebilme,
 • Sıvı kullanımını artırarak yağ yakım işlemini hızlandırabilme,
 • Metabolizmasını hızlandırarak kilo verme sürecini hızlandırabilme,
 • Akupunkturun vücut yağ birikimini düzenleme etkisini kullanarak daha hızlı yağ yakabilmenin yanında karın bölgesi gibi yağ yakım işleminin zor olduğu bölgelerden kilo kaybı yaşayabilme,
 • Düzenli beslenme ve uyku alışkanlığı kazanarak kilo almaya sebep olan iki önemli sebebi ortadan kaldırabilme

Becerilerini kazanarak süreci başarı ile yönetebilirler. Obezite tedavi sürecinin devamının sağlanması da akupunktur ile mümkün olarak Obezite ile mücadelede akupunkturun vazgeçilmez bir tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılma zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.

Akupunktur İle Zayıflama Döneminde Morali Yükseltmek

Zayıflama döneminde akupunkturla moralin yükseltilmesi gerek tedavide sürekliliği devamı, gerek tedaviyi benimsemenin kolaylığı açısından etkili sonuçlar doğurmaktadır. Kilo verme süreci insan psikolojisinin en zorlu imtihanlara karşı mücadele etmesine yol açmaktadır. Özellikle sürecin ilk zamanlarında verilen onca emeğe karşılık düşük kilo verilmesi pek çok hastanın henüz tedavinin başında vazgeçerek Obezite tedavisinden uzaklaşmasına neden olmaktadır. Yıllardır bağımlı olunan beslenme alışkanlığının değiştirilmesi kaynaklı olarak da sinir ve stres oluşmasına yaygın olarak rastlanıldığı zayıflama döneminde ilgili evrenin olumsuz duygularından kurtulmak ve sürece sonuç alana kadar devam etmek için akupunktura ihtiyaç duyulmaktadır.

Akupunktur tedavisi ile salgısı artan mutluluk hormonları yağ yakım işlemini hızlandırmanın yanında tedavi sürecinde olan Obezite hastalarına moral ve kendine güven aşılar. Duygusal olarak kendilerini iyi hissetmeleri ve başarılı olacaklarına inançları artan Obezite hastaları tedaviye büyük bir istekle devam ederek kilo vermenin ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmenin en zor olduğu tedavinin ilk safhalarını herhangi bir moral kaybı yaşamadan atlatır. Zamanla artan kilo hızı ile akupunkturun tedavisinin etkisi birleşerek kilo verme sürecini psikolojik ve duygusal olarak kolaylaştırır. En zorlu diyet ve egzersiz programlarına dayanılmasını sağlayacak moral desteği için akupunktur desteği alınarak Obezite ile verilen mücadele hafifler.

Akupunktur İle Atıştırma Alışkanlığını Engellemek

Atıştırma alışkanlığının terk edilmesinde akupunkturun etkisi küçümsenemeyecek derecede önemlidir. Sigara ve alkol bağımlılığı gibi yemek yeme bağımlılığı ile mücadelede akupunktur etkileri başarılı sonuçlar ortaya koyabilmektedir. TV izlerken, sohbet ederken veya gezerken sürekli abur cubur, kola ve şekerli gıda tüketimi gerçekleştiren Obezite hastaları ilgili alışkanlıklarını akupunktur ile terk ederek Obezite ile mücadelede önemli bir adım atabilirler.

Dengeli beslenmeyi öğrenmek Obezite ile mücadelenin olmazsa olmaz kuralıdır. Akupunktur ile zararlı atıştırmalıklara olan bağımlılık azaltılarak diyet programlarına daha kolay bağlı kalınabilmektedir.

Akupunktur İle İştahı Kesmek

İştah azaltılmasında akupunktur etkisi bilinen ve kilo verme sürecinde yaygın olarak yararlanılan bir etki olarak Obezite ile mücadelede etkin sonuçlar alınmasında büyük rol oynar. Diyet programlarındaki yer alan besin maddeleri ile doymadığı şikayeti ile diyet programlarına uymayan pek çok kişi akupunktur ile bu şikayetlerinden tamamen kurtularak diyet programlarına sadık kalabilirler. Kalori alımının aşırı azaltılması gereken Obezite hastalarında akupunktur ile ilgili süreç büyük sorun olmaktan çıkmaktadır.

Yemek yeme arzusunun engellenmesi sağlam bir iradenin yanında farklı motive edici ve destekleyici unsurlara ihtiyaç duyulmasını gerektirir. Özellikle diyet programlarının ilk günlerinde hastaların büyük bölümü açlık duygularını bastıramadıkları için süreçte başarısız olmaktadırlar. Akupunktur ile yeme isteği azaltılarak iştah kesilir ve zorlu diyet programlarının üstesinden kolayca gelinir.

Akupunktur İle Sıvı Kullanımını Artırmak

Sıvı alımının akupunktur ile artırılması gerek metabolizmanın çalışma hızını artırmak, gerek yağ yakım işlemini hızlandırmak için yaygın olarak kullanılan akupunktur etkileri arasında yer alır. Sıvı tüketiminde hastanın sınırları zorlayabilmesi tek başına mümkün değil iken akupunktur ile hastanın sıvıya duyduğu ihtiyaç artırılarak su tüketimi arttırılabilir. Kendi sınırları üzerine çıkarak daha fazla sıvı tüketmeye başlayan Obezite hastaları kilo verme sürecini akupunkturun ilgili etkisi ile hızlandırarak daha kısa sürede sağlıklı bir görünüm elde edebilirler.

Akupunktur İle Metabolizmayı Hızlandırmak

Metabolizmanın akupunktur ile hızlandırılması kilo vermeyi kolaylaştıran akupunktur etkileri arasında önemli bir yer tutar. Gerek sıvı alımının artırılması, gerek mutluluk hormonlarının yağ yakım işlemini tetiklemesi kaynaklı olarak metabolizma akupunktur sonrası hızlandırılarak alınan kaloriler daha kolay yakılır ve kalori ihtiyacı için vücut fazla kilolarının yakılması hızlanır.

Akupunktur İle Yağlanmayı Önlemek

Yağlanmayı akupunktur ile önlemek akupunkturun vücutta karın bölgesi gibi belirli bölgelerde yağ birikmesini önlemeye yönelik olarak etkisi ile gerçekleşmektedir. Yağ yakım işlemini hızlandırmanın yakında akupunktur ile vücut yağ dağılımı düzene sokularak daha fit bir görünüm elde edilebilir.

Akupunktur İle Uykusuzluğu Tedavi Etmek

Uykusuzluğun akupunkturla tedavisi kilo alma sürecini tetikleyen düzensiz uyku probleminin ortadan kaldırılması açısından önemli bir akupunktur etkisidir. Sağlıklı bir uyku düzeni kazanan hastaların yaşam kalitesi artarak tedaviye daha kolay uyum sağlayabilirler. Uykusuzluk kaynaklı olarak can sıkıntısı ve atıştırmalıklara yönelim sarmalından kurtulmak için akupunkturun ilgili etkisi kullanılarak Obezite ile verilen mücadele ve sonrasında önemli bir alışkanlık elde edilebilir.