Soğuk Lipoliz

Soğuk Lipoliz tedavisi günümüzde kullanılan etkili bir bölgesel zayıflama tekniğidir. Fazla kilolardan kurtulmak ve bölgesel olarak yağ yakım sürecini hızlandırmak için farklı yöntemler kullanılarak Soğuk Lipoliz uygulanabilmektedir.

Soğuk Lipoliz özellikle yağlanmaya bağlı olarak oluşan bölgesel şekil bozukluklarının, düzeltilmesinde etkili olmaktadır. Estetik açıdan güzel bir görünüme sahip olmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği Soğuk Lipoliz uygulaması, kısa sürede yüksek etkilere sahip olduğu için yaygın olarak tercih edilmektedir. Soğuk Lipoliz uygulaması ile aynı zamanda cerrahi müdahaleler sonrası yaşanan şekil bozukluklarının düzeltilmesi de mümkündür.

Soğuk Lipoliz (Dondurarak Zayıflatma) Tedavisi Nedir?

Soğuk lipoliz yaptıranlar genellikle kısa süre içinde tedaviden yüksek fayda sağlamaktadır. Soğuk Lipoliz tedavisi dondurarak zayıflatma olarak da bilinmektedir. Bölgesel olarak yağlanmaya bağlı şekil bozukluklarının tedavisi için Soğuk Lipoliz uygulaması herkes için tavsiye edilmektedir.

Kadınların yanı sıra erkeklerinde bu tedavi yönteminden yararlanması mümkündür. Erkeklerde yaygın olarak görülen sırt bölgesindeki yağ birikintileri için Soğuk Lipoliz uygulaması yapılabilmektedir.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Nasıl Çalışır?

Soğuk Lipoliz uygulaması farklı adımlar uygulanarak yapılmaktadır. Uygulama sırasında yoğun ağrı ve acı hissedilememektedir. Bu yönüyle oldukça konforlu ve etkili bir uygulama olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Uygulamanın aynı zamanda dengeli beslenme programı eşliğinde kontrollü olarak yapılması halinde kalıcı çözümler ortaya çıkar. Soğuk Lipoliz uygulaması sırasında;

 • İlk olarak oda ısısıyla başlayan tedavi, -10 dereceye hızla düşerek başlatılır
 • 1 saat süreyle tedavi bölgesine uygulama yapılır
 • Sıcaklık değişimleri ile sıkılaşma, yağlı bölgedeki hücrelerin ölümü gerçekleşir
 • 2– 3 seans sonrasında kalıcı etkiler gözlemlenir

Sistem oldukça basit bir şekilde çalışmaktadır. Bölgesel olarak yapılan tedavide ani ısı değişimleri yaptırılarak yağlı bölgelerin hem sıkılaşması hem de yağ yakması desteklenmektedir.

Soğuk Lipoliz uygulaması tek başına etkili olsa da sağlıklı bir beslenme programı ve egzersiz ile de desteklenmesi gerekmektedir. Kısa sürede Soğuk Lipoliz uygulaması ile sonuç elde etmek mümkündür.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Soğuk Lipoliz uygulama bölgeleri oldukça fazladır. Vücudun anormal yağlanma ve yağlanma nedeniyle şekil bozukluklarına neden olan hemen hemen tüm bölgelerine Soğuk Lipoliz uygulaması yapılabilmektedir. Vücut uygulamasının yanı sıra Soğuk Lipoliz tedavisi; farklı bölgeler için de uygulanabilir.

Soğuk Lipoliz uygulaması düzenli olarak uygulandığı zaman yüksek oranda yağ kaybının yaşandığı gözlemlenmektedir. Soğuk Lipoliz tedavisinin uygulandığı bölgeler;

 • Bel ve Karın çevresi
 • Kalça ve Basen
 • Bacak
 • Gıdı ve Çene altı
 • Sırt
 • Yan bölge
 • Alt karın
 • Kollar

Yüksek etkilerin görüldüğü bölgelerdir.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Kaç Seansta Yapılır?

Soğuk Lipoliz tedavis süresi genellikle kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişinin yağ oranına, kilosuna ve uygulanacak bölgelere göre seanslar farklılık gösterebilmektedir. Lipoliz uygulaması genellikle 2 ve 4 seans arasında uygulanmaktadır. Büyük bir oranda ikinci seans sonrası hastalarda etkili değişimler gözlemlenmiştir. Yapılan tedavi sonrasında, her seans bitimi doğal yollarla çözülen yağlar vücuttan atılmaktadır. Lipoliz uygulamasının kontrollü olarak yapılması gerekmektedir. Aşırı uygulama sonucunda bazı yan etkiler görülebilir.

4 – 6 hafta arasında Soğuk Lipoliz uygulaması yapılabilmektedir. İlk üç hafta boyunca görülmeye başlayan etkiler 6. Haftadan itibaren kendini iyice belli eder.

Kimler Soğuk Lipoliz Tedavisinden Yararlanamaz?

Soğuk Lipoliz riskleri diğer tedavi yöntemlerine göre daha düşük olsa da bazı kişiler için fayda yerine zarar sağlayabilmektedir. Bu risk grubunda olmayan herkes Soğuk Lipoliz tedavisinden yararlanabilmektedir. Soğuk Lipoliz uygulanmadığı kişiler;

 • Karaciğer ve böbrek hastalığı olanlar
 • 18 yaşından küçükler
 • Hamile ve emziren kadınlar
 • Kalp pili kullananlar
 • Sedef vb. cilt hastalıklarına sahip olanlar
 • Kanser, AIDS vb. hastalar
 • Kalp damar hastaları
 • Tedavi bölgesinde; egzema, yara izi, enfeksiyon olanlar
 • Şeker hastaları
 • Raynaud hastalıkları
 • Kan protein seviyesi düşük olanlar

Lipoliz uygulamasından kaçınması gereken kişilerdir. Uygulama öncesinde doktorunuzdan ve uzmanlardan detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Özellikle bu hastalığa sahip kişiler Soğuk Lipoliz uygulaması yaptırmak isterlerse mutlaka uzman bir doktor onayı almaları gerekecektir. Aksi takdirde bu kişilere Soğuk Lipoliz uygulanmaz.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Nasıl Etki Eder?

Soğuk Lipoliz tedavisi etkileri oldukça fazladır. Kısa sürede gözlemlenen yoğun etkiler nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Vücutta bölgesel olarak mevcut yağ birikimlerinin, uygulama bölgesinde herhangi bir bozukluğu ve sarkıklığa neden olmadan uygulanmaktadır. Herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadan Soğuk Lipoliz tedavisi ile kısa sürede yağ yakma işlemi gerçekleştirilmektedir. Yağ hücrelerinin uygulama ile daralması ve büzülüp, ufalarak yok edilmesi sağlanmaktadır.

Yapılan tedavi sonrasında %25’lik bir incelme söz konusudur. Sağladığı yüksek etkiler sayesinde en çok tercih edilen bölgesel incelme yöntemlerinden biridir. Özellikle doğum sonrası ya da ameliyat sonrası yaşanan şekil bozukluklarının giderilmesinde oldukça etkili olmaktadır.

Soğuk Lipoliz Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Soğuk Lipoliz zararları diğer cerrahi ve estetik müdahalelere göre daha azdır. Günlük hayata olumsuz herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Normal şartlar altında Liposuction uygulaması yapılan bölgede sarkmalar ve bozukluklar meydana gelebilmektedir. Soğuk Lipoliz ile bu sorunun da önüne geçilmiştir. Birkaç hafta sonra tedavi sonrasında yakılan yağ hücreleri vücuttan doğal yollarla atılmaktadır. FDA onaylı uygulama sayesinde herhangi bir ciddi yan etki gözlemlenmemiştir.

Uygulama sonrası yan etkileri bulunmayan tedavide, uygulama sırasında bazı durumlar yaşanabilir. Tedavi sürecinde; uyuşukluk, kızarıklık,su toplaması vb. durumlar görülmektedir. Ancak bu etkiler kısa süre içinde ortadan kaybolmaktadır.

Soğuk Lipoliz Etkisini Arttırmak İçin Hangi Cihazlarla Uygulanabilir?

Soğuk Lipoliz yöntemleri ile kısa sürede fayda sağlamak isteyen kişiler farklı cihazlarla birlikte kullanımı ile lipoliz uygulamasının etki oranını arttıracaktır. Özellikle AWT (Akustik Dalga Tedavisi) ile yağ atılma sürecinin desteklenmesi sağlanabilmektedir. Aynı zamanda bu cihaz ile ciltte sıkılaşma da gerçekleştirilebilir.

AWT cihazının yanı sıra lenf drenajı sağlayan pressoterapi cihazları ile Soğuk Lipoliz uygulamasının desteklenmesi başarı oranını arttıracak önemli bir unsurdur. Lipoliz ile uyumlu kombine bazı uygulamalar elde edilecek verimin iki katına çıkarılmasını sağlayabilir. Soğuk Lipoliz uygulaması tek başına uygulandığında da önemli ölçüde etki etmektedir.

Soğuk Lipoliz Tedavi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Soğuk Lipoliz tedavi sonrası özellikle ikinci seanstan sonra kişide gözle görülür değişimler yaşanmaktadır. İlk uygulamadan 6 – 8 dakika sonra uygulamanın yapıldığı bölgede karıncalanma, soğukluk ve gerginlik gibi durumlar görülebilmektedir.

Uygulama sonrasında kısa süreli olarak hastalarda;

 • Kızarıklık
 • Bölgesel uyuşma
 • Ödem
 • Su toplaması
 • Kaşıntı vb.

Durumlar, nadiren görülen; morluk, batma hissi ve hassasiyetle birlikte görülebilir. Söz konusu bu etkiler tedavi sonrasında takip eden 10 gün içinde ortadan kaybolmaktadır. Tedavi sonrasında ciddi sorunlar görülmemektedir. Ancak geç dönem ağrıları bir süre devam edebilir. Bu ağrıların geçmesi de yine zamana bağlıdır. Herhangi bir tedavi gerektirmez.

Lipoliz uygulaması sonrası aşırı komplike bir durum olmadığı sürece en geç bir ay içinde hastalarda iyileşme görülmektedir. Soğuk uygulama nedeniyle uygulama bölgesinde, ciltte yanma olabilir. Tedavi sonrasında kişi normal yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Kalıcı Çözüm Sunar Mı?

Soğuk Lipoliz yaptıranlar ilk uygulamadan kısa süre sonra etkilerini görmektedir. İkinci seanstan sonra ve ilk 2 haftadan sonra etkiler görülmeye başlar. Lipoliz tedavisinin asıl başarısının görülebilmesi için yaklaşık olarak 4 ve 12 haftaya ihtiyaç vardır. Bu süreler sonunda kişilerde %25 oranında değişimler gözlemlenmektedir.

Soğuk Lipoliz sanıldığının aksine kilo verme yöntemi değil sadece bölgesel incelme yöntemidir. Bu nedenle kilo açısından kişilerin herhangi bir beklenti içine girmemesi gerekmektedir. Bölgesel incelme tedavisi aldıktan sonra bu bölgede yine yağ oluşumu gözlemlenebilir. Bu nedenle tedavi sonrasında uygun beslenme ve spor programlarının uygulanması gerekmektedir.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Ne Kadar Yağ Yakılır?

Soğuk Lipoliz etkileri genellikle 12. Haftadan itibaren görülmeye başlar. Tek seans sonrasında yağ dokusunda gözlemlenen erime miktarı %20 – 25 oranında gerçekleşmektedir. 2. Seanstan sonra genellikle hastaların %80’nine yakınında değişim görülür. Uygulamadan yararlananların büyük bir bölümü tedaviden memnun kalmaktadır.

Tedavi sonrasında 4 – 5 santime kadar uygulama bölgesinde bir incelme görülebilir. Kısa vadede yağ yakımı ile bölgesel incelme mümkün hale getirilmektedir. Ancak bu uygulamanın mutlaka uygun beslenme ve sıkılaşma programları ile desteklenmesi gerekmektedir.  Üç ila 4 ay sonrasında gerekli hassasiyeti göstermeyen kişilerin yeniden aynı bölgelerde yağlanmayla karşılaşmaları mümkündür.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Sonrasında İz Kalır Mı?

Soğuk Lipoliz yaptıranların yorumları genellikle tedavi sonrası etkilerin memnun edici düzeyde olduğu yönündedir. Soğuk Lipoliz tedavisini diğer yöntemlerden ayıran en temel özelliklerden biri vücutta oldukça düşük bir seviyede zarar vermesidir. Kısa süre içinde tedavi sonrası kişiler normal görünüme kavuşmaktadır. Tedaviden sonraki dönemlerde özellikle 12. Haftadan itibaren kişiler doğal görünümüne kavuşmaya başlarlar. Bir süre sonra herhangi bir sarkma veya iz kalmamaktadır.

İlk seans uygulamasının ardından kişiler normal yaşantılarına devam edebilirler. Ufak uyuşmaların, su toplaması ve kızarıklığın dışında gündelik hayata olumsuz etki edecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Diğer yöntemlerden ziyade kullanılan özel yöntemler sayesinde yağ yakımının ardından hastalarda herhangi bir sarkma ya da bozulma gözlemlenmez. Aksine tedavi bölgesinde sıkılaşma sağlanır. Soğuk Lipoliz uygulaması tek bir seans için yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.

Mezoterapi

Mezoterapi ile ilgili yazmış olduğum yazılarımı okudunuz mu? Hemen https://serpiltastan.com/mezoterapi sayfamı ziyaret edin ve mezoterapi tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Bu uygulamada vücudun belli bölgelerindeki fazla yağ dokusu maksimum 60 dakikalık süre boyunca ortalama -8 ile -10°C derecede dondurulmaktadır.  Sonrasında parçalanan atıkları toplayan ve idrar yoluyla uzaklaştıran lenf sistemi aracılığıyla da donarak hasarlanmış olan bu yağ hücreleri vücuttan atılmaktadır.

Üst kol, sırt, bel, karın, kalça, diz, basen ve erkeklerde göğüs gibi bölgelerdeki lokal yağı azaltmak isteyen kadın veya erkekler soğuk lipoliz için en ideal adayları oluştururlar. Kısaca bu yöntem aşırı kilosu olmayan sadece belli bölgelerde yağ doku fazlalığı olan kişiler için uygundur. Vücudunda yaygın yağlanma şikayeti olan veya şişmanlık sorunu olan kişiler soğuk lipoliz için uygun adaylar değildirler.

 • Ağır karaciğer ve böbrek hastalığı
 • Raynaud hastalığı
 • Soğuk ürtikeri hastalığı
 • Kriyoglobulinemi, soğuk aglutinin ve paroksismal soğuk hemoglobinüri hastalıkları
 • Kan protein düzeyi düşüklüğü
 • Kontrolsüz şeker hastalığı
 • Kanser ve AIDS hastalığı
 • Enfeksiyon ve yüksek ateş
 • Hamile ve emzirenler
 • Sedef ve vitiligo gibi cilt hastalıkları
 • Kalp-damar hastalıkları olanlar
 • Uygulama bölgesinde yara izi, enfeksiyon veya ekzema
 • Kalp pili takılı olanlar

Soğuk lipoliz uygulaması sonrasında uygulanan Akustik Dalga Tedavisi (AWT) yağ atılımını hızlandıracak ve ayrıca ciltte sıkılaşma sağlayacaktır. AWT’ye ek olarak lenf drenajı sağlayan pressoterapi cihazıyla da vücuttan yağ atımı hızlandırılmaktadır. Kombine uygulamalar daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

İlk görüşmede doktorunuz bu işleme uygun olup olmadığınızı anlamak için muayene edecektir. Sonrasında bilgisayarlı vücut analizi ve uygulama yapılacak bölgelerin çap ölçümleri alınacaktır. Uygulama öncesinde vakumlanacak alana antifirizli bir mendil konularak cilt yüzeyinin olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacaktır. Sonrasında uygulama yapılacak alanın üzerine cihaz başlığı yerleştirilerek dondurma derecesi ayarlanır ve vakumlama başlatılır. Dondurulacak yağ dokusu vakumlamayla başlığın içine doğru çekilerek soğutma işlemi başlatılır. Kişinin yağ dokusundaki kalınlığa bağlı olarak aynı bölgeye 1-3 seans arasında uygulama yapmak gerekebilir. Aynı gün birden fazla bölgeye uygulama yapılabilir. İşlem aralıkları ise aynı yani daha önce uygulama yapılan bölge için 8 haftadır.

İşlem başlangıcındaki ilk 5-7 dakikada cihaz başlığının uygulandığı yerde yoğun lokal soğukluk, vakumlanmaya bağlı gerginlik ve karıncalanma hisleri olabilir.

İşlem sonrası oluşan kızarıklık, ödem, kaşıntı birkaç saat içinde ancak nadir olarak görülen morluk, hassasiyet ve batma hissi ise 10-12 gün içinde yok olacaktır. Nadir olarak işlemden 2 hafta sonra başlayan ağrı hissi (geç dönem ağrı) olabilir. Ancak bu da herhangi bir müdahaleye gerek olmadan bir süre sonra düzelecektir. Çok nadir olarak da aşırı soğumaya bağlı olarak ciltte yanma oluşabilir.

Kişiler seanstan hemen sonra normal aktivitelerine devam edebilirler.

Cihaza güvenerek yaşam tarzını değiştirmeden bu uygulamadan yarar görmeyi beklemek çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

İyi sonuçlar elde etmek için işlem sonrası bol su içilmeli, sportif aktiviteler yapılmalı ve dengeli beslenilmelidir. Bunlara uyulduğu sürece elde edeceğiniz sonuçlar kalıcı olacaktır.

Soğuk lipoliz etkisi 4 ncü haftada başlamakta ve 12 nci haftada maksimuma ulaşmaktadır. Tek seans sonrası yağ dokusu %20-25 oranında incelecektir. Kişilerin bu uygulamadan genel olarak memnuniyet oranı %80 civarındadır.  Nadiren yaklaşık olarak 20.000 kişiden birinde (1/20.000) uygulamadan 2-4 ay sonra işlem yapılan bölgede yağ dokusunda daha da bir artış saptanmış olup, bunun nedeni henüz tam olarak açıklanamamıştır.