Kriyolipoliz yöntemi ile incelebileceğinizi biliyor muydunuz? Soğuk lipoliz olarak da adlandırılan bu yöntem yağ hücrelerini parçalama özelliğine sahiptir. Kriyolipoliz cildin etrafındaki dokulara zarar vermez. Kriyolipoliz vücudun bir çok yerine uygulanabiliyor. Güvenli bir prosedür olması nedeniyle özellikle kadınlar tarafından çok tercih edilen bir yöntemdir.

Uygulama sırasında yağ hücreleri en çok 60 dk süre boyunca -10 derecede soğutulmaktadır. Yağlar bu derecede parçalanmaya başlar. Parçalanan yağlar vücuttan başarılı bir şekilde atılır.

Kriyolipoliz Nedir?

Kriyolipoliz soğuğa karşı aşırı duyarlı olan yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlayan işleme verilen isimdir. Diğer hücreler soğuk uygulamalara karşı hassas değilken, yağlar soğuk ile birlikte parçalanmaya başlar. Yağ hücrelerinin donması sırasında deri yaralanmalardan özel bir ped sayesinde korunur.

Kriyolipoliz Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kriyolipoliz işleminin yapılacağı bölgeler vücudun hemen her yeridir. Özellikle işlemin uygulandığı bölgeler arasında:

 • Bacaklar,
 • Dış uyluklar,
 • Karın,
 • Karın yanları yer alır.

Kriyolipoliz İşleminin Uygulanmaması Gereken Kişiler Kimlerdir?

Kriyolipoliz işleminin yapılmaması gereken kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hamileler,
 • Ağır karaciğer hastaları,
 • Emzirme dönemindekiler,
 • Kanser hastaları,
 • Kan protein seviyesi düşük olan kişiler,
 • Kalbinde pil olan kişiler,
 • Sedef hastaları,
 • Enfeksiyon hastalığı olanlar,
 • Şeker hastaları,
 • Raynaud hastaları,
 • Soğuk hemoglobinüri hastaları,
 • Uygulama yapılacak olan bölgede aktif cilt reaksiyonu olan kişiler,
 • Egzama hastalığı olanlar.

Kriyolipoliz İşleminin Sonuçlarını Ne Zaman Görebilirim?

Kriyolipoliz işleminin sonuçlarını görmek için geçmesi gereken süre herkes için farklı olabilir. Ortalama 4. Haftadan itibaren işlemin sonuçlarını görmeye başlayabilirsiniz. 12. Haftaya gelindiği zaman işlemin etkileri en yüksek seviyeye çıkacaktır. Tek bir seans sonrasında yağ oranı yüzde 25 oranında azalır. Memnuniyet oranı, yapılan çalışmalara göre yüzde 80 oranındadır. Hastalar arasından (20 bin kişiden 1 kişide) uygulama yapılan bölgede yağ dokusunda artış olduğu saptanmıştır. Bu artmanın sebebi henüz tespit edilememiştir.

Kriyolipoliz İşleminden Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Kriyolipoliz işleminden sonra yapılması gerekenlere dikkat ederseniz işlemden daha çok verim alır daha rahat bir süreç geçirirsiniz. Yaşam tarzınızda olumlu değişiklikler yapmanız faydanıza olacaktır. Bu değişikliklerden bazıları arasında:

 • Bol su iç Özellikle yaz mevsimlerinde insan vücudundan atılan su miktarı artar. Bu miktarın yerine geri konulması gerekir.
 • Kişi hareketli bir yaşam tarzı sürmeli. Sportif faaliyetlerle ilgilenilmesi ve gün içinde bol hareket etmek faydalıdır.
 • Kişi dengeli beslenmelidir. Aşırı yağlı fast food yiyeceklerden uzak durulmalı, bunun yerine besleyici özelliği olan gıdalar kullanılmalıdır.

Kriyolipoliz İşlemi Sırasında Ağrı Hissedilir mi?

Kriyolipoliz işlemini yaptırırken ağrı hissi olmaz. Hastalar işlemin etkisini karınca ya da sinek ısırması olarak tanımlamaktadırlar. Bu his dayanılmayacak kadar fazla olmadığından, anesteziye gerek kalmadan işlem rahatlıkla yapılabilir.

İşlemin başladığı ilk 5 dk içinde bölgede hafif bir soğukluk hissedilir. Vakumlama yapıldığından ciltte hafif gerginlik ve karıncalanma hissi olabilir. İşlemden sonra uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve ödem olabilir. Bu yan etkilerin tümü ortalama 10 gün içinde tamamen ortadan kalkacaktır. Yan etkilerin ortadan kayıp olması için herhangi bir müdahale yapmaya gerek yoktur. İşlem biter bitmez hastalar sosyal yaşantılarına geri dönebilirler.

Kriyolipoliz İşlemi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Kriyolipoliz işleminin seans süresi kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Hekiminiz ilk görüşmenizde sizi muayene edecek ve gerekli vücut analizlerini yapacaktır. Uygulama yapılacak olan bölgenin çap ölçümlerinin alınması gerekir. Bu ölçülen analizlere göre seans sayısı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Kriyolipoliz İşlemi Nasıl Yapılır?

Kriyolipoliz işleminin yapılması şu şekilde olur:

 1. Hekim muayene ve tahlilleri yapar,
 2. Vakumlama yapılacak olan alana anti firizli mendil konulur. Bu sayede cildin olumsuz etkilenmesinin önüne geç
 3. Uygulama yapılacak yere cihaz başlığı yerleştirilir.
 4. Dondurma derecesi ayarlanır.
 5. Vakumlama işlemi başlatılır.
 6. Dondurulacak olan yağ dokusu vakumlanır ve donma işlemi başlar.

İşlem yapılırken, kişinin yağ dokusuna göre seans yapılması uygun olur. Yağ dokusunun çok kalın olmadığı yerlerde ortalama 1-2 seans yeterli olmaktadır. Daha kalın yağ dokusunun olduğu yerlerde seans sayısının artırılması gerekebilir. Buna hekiminiz muayenelerine göre karar verecektir.

Aynı anda birden fazla bölgeye işlem yaptırabilirsiniz. İşlemlerin arasında belirli bir aralık olmasına özen göstermek gerekir. Daha önce uygulama yapılan bölge için yeniden işlem süresi 8 hafta olarak belirlenmiştir.

Kriyolipoliz İşlemini Diğer İşlemler ile Kombine Edebilir miyim?

Kriyolipoliz işleminin diğer işlemlerle kombine edilmesi mümkündür. Bu sayede işlemin etkinliğini artırabilirsiniz. Özellikle Akustik Dalga Tedavisi olarak bilinen AWT uygulamaları yağ atımının daha hızlı olmasına yardımcı olmaktadır. Bu uygulama cildin daha sıkı olmasını da sağlar. Bu işlemle birlikte lenf drenajı sağlanır. Herhangi bir işlemle soğuk lipolizi kombine etmeden önce mutlaka hekim önerisi almanız gerekir.

Kriyolipoliz İşlemi için Uygun Adaylar Kimdir?

Kriyolipoliz işleminin uygun olduğu adaylar çeşitli bölgelerinde yağlanma bulunan kişilerdir. Bu bölgeler arasında:

 • Üst kol,
 • Karın,
 • Kalça,
 • Erkeklerde göğüs,
 • Basen,
 • Sırt yer alır.

Bu yöntemden faydalanacak olan kişileri aşırı kilolu olmaması gerekmektedir. Yalnızca bölgesel yağlanması olan kişilerin bu yöntemden faydalanmaları uygundur.

Kriyolipoliz İşleminin Sonuçları Kalıcı mıdır?

Kriyolipoliz işleminin kalıcılığı kişinin yaşam tarzı ile doğrudan orantılı olacaktır. Eğer tedavi gören kişi kilosunu stabil tutmayı başarabilirse, sonuçlar da kalıcı olacaktır. Kriyolipoliz İşlemi Kaç Dk Sürer?

Kriyolipoliz işleminin süresi işlem yapılacak olan bölgeye göre değişiklik gösterir. Ortalama seans süresi 60 dk’dır. Tedavi edilmesi istenilen bölge sayısı arttıkça, işlem seans süresi de uzayacaktır.

Kriyolipoliz İşlemi Etkisini Nasıl Gösterir?

Kriyolipoliz işleminin etkisini göstermesi yağ hücrelerinin hızla donması sayesinde olur.

Kriyolipoliz İşleminin Fiyatları Ne Kadar?

Kriyolipoliz işleminin fiyatları internet üzerinden verilmemektedir. İşlemden faydalanmak isteyen kişilerin uzman bir hekime muayene olması gerekir. Hekim kişinin yaşına, yağ dokusu kalınlığına, cilt özelliklerine ve buna benzer diğer etkenlere göre özel bir plan hazırlayacaktır. Bütün bu etkenler işlemin fiyatı üzerinde etkili olur.

Vücutta Yağlanmaya Yol Açan Faktörler Nelerdir?

Vücutta yağlanmaya neden olan etmenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Genetik etkenlerde vücutta yağlanma olması. Kişiler genlerinde taşıdıkları özellikler nedeniyle olmaları gerektiğinden daha kilolu olabilirler.
 2. Hormonal etkenler,
 3. Yaş ve cinsiyet,
 4. Psikolojik nedenlerle yağlanma ve kilo alımı: insanlar kendilerini yalnız ya da mutsuz hissettikleri zaman daha çok yemek yeme eğilimindedirler. Bu durumun uzun süre devam etmesi halinde yağlanma problemi kaçınılmazdır.
 5. Metabolik hastalıklar: Özellikle tiroit bezinin daha az çalışmasına neden olan hastalıkların kilo alımına ve yağlanmaya neden olduğu bilinmektedir. Çünkü bu bezin az çalışması hastaların kalori yakmalarında zorlanmasına neden olur.
 6. Sağlıksız beslenme yüzünden yağlanma: Görülen en sık yağlanma sebebidir. Kişilerin beslenme düzenlerine dikkat etmemeleri halinde yağlama kaçınılmaz olarak görülecektir. Kişi fast food v gıdalar yerine, besleyici özellikte olan besinlerle düzenli olarak beslenmelidir.

Kriyolipoliz İşlemine Alternatif Hangi İşlemleri Tercih Edebilirim?

Kriyolipoliz işleminin alternatifleri  şu şekilde sıralanabilir:

 • Radyofrekans işlemi: Yağ hücrelerinin ısıtılarak yok edilmesi prensibine dayalı olan işlemdir. İncelme konusunda çok etkili olmadığı bilinmektedir bu nedenle beklentiyi fazla yüksek tutmamakta fayda var.
 • Enjeksiyon lipoliz işlemi yağ dokusunun içine özel bir sıvı enjekte edilmesi yöntemi ile uygulanmaktadır. İşlem sonrasında hem bölgesel incelme hem de sıkılaşma meydana gelir. Hastaların bir çoğu işlemden sonra kızarıklık, ödem ve şişkinlik gibi problemlerle karşılaştıklarını söylemişlerdir. Bu yan etkiler sık görülmekle beraber kendiliğinden geç Kan, kanser, böbrek ve karaciğer hastalarında bu işlemin yapılması uygun değildir.
 • Ultrason işlemi: Ultrason dalgalarının yalnızca hedeflenen bölgeye gönderilmesini sağladığından etkilidir. Yağ dokularının parçalanmasını sağlar. Ortalama 1 ile 3 seans arasında işlemden sonra işlemin etkilerini gözle görmeye başlayabilirsiniz. Obez olmayan, yalnızca bölgesel yağlanma problemi olan kişilerin bu yöntemden faydalanmaları uygundur. Uygulama hem düşük hem de yüksek frekanslı olacak şekilde verilebiliyor.

Kişilerde İdeal Yağ Oranı Kaçtır?

İdeal yağ oranı belirlenirken, kişinin yaşı ve cinsiyeti gibi temel özelliklerinin dikkate alınması gerekmektedir. Kadınlarda yağ oranının yüzde 30’a çıkmaması gerekiyor. Erkekler de ise bu oran yüzde 25’in üzerine çıktığı zaman problem yaratıyor. Eğer yağ oranı ideal miktarın altında ya da üzerinde olursa, hastalıklara zemin hazırlanmış oluyor. Özellikle bölgesel yağlanma problemi ileride insilün direncinin artmasına neden olarak şeker hastalığının başlamasına neden olabiliyor.

Özellikle karın bölgesinde fazla yağlanma şikayeti olan kişilerde reflü ve buna benzer mide hastalıklarının meydana geldiği biliniyor. Basen bölgesinde fazla yağlanma problemli özellikle kadınlık hormonundaki düzensizliklerin başlamasına neden oluyor. Buna bağlı olarak kadınların regl dönemleri düzensiz görüyor ve depresyona eğilim başlıyor.

Kriyolipoliz İşlemini Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kriyolipoliz işlemini yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu noktalardan bazıları:

 • Uygulama yapılacak olan yerin önceden temiz olması gerekir.
 • Uygulama alanına antifreeze ile kaplı mendil konulmalıdır. Bu jel kayganlığı sağlayarak derinin daha rahat olmasına yardımcı olacaktır.
 • Cihaz belirli bir süre sonra uygulama alanından alınmalıdır.
 • İşlem bittikten sonra cilde özel kremler ile masaj yapılaması gerekir.

Kriyolipoliz İşlemini Yaptırırken Ne Hissedeceğim?

Kriyolipoliz işlemini yaptırırken insanların çoğu acı ya da ağrı hissetmediklerini söylemişlerdir. Uygulama esnasında deriye vakum yapılacağı için bölgede bir miktar gerginlik olması normaldir. Fakat bu gerginlik miktarı kişiyi rahatsız edecek kadar çok değildir. Uygulamanın en başında hafif soğuma vardır. İşlem bitince hafif kızarıklık, kaşıntı ve uyuşma normaldir. Bu yan etkilere müdahale etmeye gerek kalmadan kendiliğinden kısa süre sonrasında geçecektir. Hastaların çoğu yan etki gözlemlemediklerini belirtmişlerdir. Ancak nadirde olsa soğuk yanığına bağlı su toplaması olabilir.